  • XC95216-10HQ208C
XC95216-10HQ208C
advertisement
Manufacturer No:
XC95216-10HQ208C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC95216-10HQ208C
Package:
208-BFQFP Exposed Pad
Datasheet:
XC95216-10HQ208C
Description:
0.4mm PMIC XC9500 Series XC95216 208 Pin 5V 208-BFQFP Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
XC95216-10HQ208C Overview
This network has 216macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is embedded in the 208-BFQFP Exposed Pad package.It is equipped with 166I/O ports.Devices are programmed with terminations of [0].Its terminal position is QUAD.The power supply voltage is 5V.This part is in the family [0].It is recommended to package the chip by Tray.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the XC9500 series.208pins are programmed on the chip.This device can also display [0].The XC95216contains its related parts.In digital circuits, there are 4800gates, which act as a basic building block.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended that data be stored in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 208 pins on the device.In total, there are 12 logic elements/blocks.The maximum frequency should not exceed 66.7MHz.In order to form a fundamental building block, there are 8 logic elements or cells.
XC95216-10HQ208C Features
208-BFQFP Exposed Pad package
166 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
208 pins
XC95216-10HQ208C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95216-10HQ208C CPLDs applications.
  • Dedicated input registers
  • PLC analog input modules
  • Digital designs
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • LED Lighting systems
  • Code converters
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Page register
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
XC95216-10HQ208C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP Exposed Pad
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95216
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    166
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    4800
  • Max Frequency
    66.7MHz
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    216
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    12
  • Height Seated (Max)
    4.1mm