  • EPM3032ALC44-10
EPM3032ALC44-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM3032ALC44-10
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM3032ALC44-10
Package:
PLCC
Datasheet:
EPM3032ALC44-10
Description:
PMIC 44 Pin 125MHz 3.3V PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM3032ALC44-10 Overview
There are 32 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a PLCC package.As you can see, this device has 34 I/O ports programmed into it.Terminations of devices are set to [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.It is powered from a supply voltage of 3.3V.There is a part included in Programmable Logic Devices.The chip is programmed with 44 pins.The device can also be used to find [0].600gates are used to construct digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].EEPROM is adopted for storing data.In this case, it is mounted by Surface Mount.This board has 44 pins.A voltage of 3.6V is the maximum supply voltage for this device.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.There are 34 Programmable I/Os.You can achieve 125MHzfrequencies.Ideally, the operating temperature should be greater than 0°C.Temperatures should not exceed 70°C.The program consists of 2 logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 227.3MHz.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM3032ALC44-10 Features
PLCC package
34 I/Os
44 pin count
44 pins
2 logic blocks (LABs)
EPM3032ALC44-10 Applications
There are a lot of Altera EPM3032ALC44-10 CPLDs applications.
  • Software-driven hardware configuration
  • LED Lighting systems
  • Protection relays
  • Dedicated input registers
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Programmable power management
  • Power automation
  • Preset swapping
  • Timing control
  • PLC analog input modules
Step5Bar-code shipping tag
EPM3032ALC44-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    34
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    227.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    600
  • Number of Programmable I/O
    34
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    2
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height
    3.81mm
  • Length
    16.59mm
  • Width
    16.59mm