  • XC95108-10TQG100C
XC95108-10TQG100C
advertisement
Manufacturer No:
XC95108-10TQG100C
HK JDW NO:
903-XC95108-10TQG100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
XC95108-10TQG100C
Description:
0.5mm PMIC XC9500 Series XC95108 100 Pin 5V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
XC95108-10TQG100C Overview
There are 108 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a 100-LQFP package.It is equipped with 81I/O ports.100terminations are programmed into the device.This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.Power is provided by a supply voltage of 5V volts.This part is included in Programmable Logic Devices.Trayshould be used to package the chip.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.The XC9500series comprises this type of FPGA.Chips are programmed with 100 pins.This device can also display [0].The XC95108indicates that its related parts can be found.2400gates are used to construct digital circuits.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, FLASHis used.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.There are 100 pins embedded in the device.A logic element or block has 6elements.It should be below 66.7MHzat the maximal frequency.A fundamental building block consists of 8logic elements/cells.
XC95108-10TQG100C Features
100-LQFP package
81 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
100 pins
XC95108-10TQG100C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95108-10TQG100C CPLDs applications.
  • D/T registers and latches
  • ROM patching
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Digital systems
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Programmable power management
  • Custom state machines
  • Digital designs
Step5Bar-code shipping tag
XC95108-10TQG100C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95108
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    81
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    2400
  • Max Frequency
    66.7MHz
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    108
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    6
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm