  • EP3SL150F1152C2N
EP3SL150F1152C2N
advertisement
Manufacturer No:
EP3SL150F1152C2N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP3SL150F1152C2N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP3SL150F1152C2N
Description:
3.9mm mm FPGAs Stratix? III L Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP3SL150F1152C2N Overview
Fpga chips is supplied in the 1152-BBGA, FCBGA package. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. 744 I/Os are available for transferring data more efficiently. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Fpga chips is powered from a supply voltage of 0.9V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Powered by a 0.86V~1.15V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. As part of the Stratix? III L series of FPGAs, it is a type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. A total of 744 outputs are incorporated into this device. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. This device is equipped with 6543360 RAM bits in terms of its RAM si6543360e. You can find related parts by using the part number EP3SL150, which is its base part number. An array of 5700 LABs/CLBs is built into the FPGA. Power is supplied to the device by a 1.2/3.3V battery. It usually uses a 800MHz crystal. In addition to this, it is also characteriIT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLYed by a feature called IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY.
EP3SL150F1152C2N Features
744 I/Os
Up to 6543360 RAM bits
EP3SL150F1152C2N Applications
There are a lot of Intel EP3SL150F1152C2N FPGAs applications.
  • Telecommunication
  • Embedded Vision
  • Data center hardware accelerators
  • Device controllers
  • Medical ultrasounds
  • Radar and Sensors
  • Automotive driver's assistance
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • ADAS
  • Aircraft navigation
Step5Bar-code shipping tag
EP3SL150F1152C2N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix® III L
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.86V~1.15V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP3SL150
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    744
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.2/3.3V
  • Number of I/O
    744
  • Clock Frequency
    800MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    142500
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    5700
  • Height Seated (Max)
    3.9mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm