  • EP3C40F484C7
EP3C40F484C7
advertisement
Manufacturer No:
EP3C40F484C7
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EP3C40F484C7
Package:
FBGA
Datasheet:
EP3C40F484C7
Description:
1.2V V 2.4mm mm 141.8kB B FPGAs 437.5MHz MHz FBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
EP3C40F484C7 Overview
In the FBGA package, you will find fpga chips. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Having 331 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 39600 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. This device is equipped with 331 separate outputs, which makes it a very versatile device. In total, it has a total of 484 terminations. The RAM si141.8kBe of this FPGA module reaches 141.8kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 484 pins. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. This module is capable of operating at a maximum temperature of 85°C. In order to achieve 0°C, the operating temperature must be higher than 0°C. There are a total of 484 pins on this device. A basic building block of this system consists of 2475 logic blocks (LABs). In this FPGA module, there is a memory of 141.8kB that can be used to store programs and data. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 437.5MHz. A maximum voltage of 1.25V can be supplied to it. A minimal supply voltage of 1.15V is required for it to operate. Fpga semiconductor is estimated that this FPGA can operate at a maximum frequency of around 315MHz.
EP3C40F484C7 Features
331 I/Os
484 LABs/CLBs
85°C gates
2475 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 437.5MHz
EP3C40F484C7 Applications
There are a lot of Altera EP3C40F484C7 FPGAs applications.
  • Military DSP
  • Medical Electronics
  • Scientific Instruments
  • Video & Image Processing
  • Industrial Ethernet
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Space Applications
  • Enterprise networking
  • Automotive driver's assistance
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
Step5Bar-code shipping tag
EP3C40F484C7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    484
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    437.5MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    331
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.25V
  • Min Supply Voltage
    1.15V
  • Memory Size
    141.8kB
  • Number of I/O
    331
  • RAM Size
    141.8kB
  • Frequency (Max)
    315MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    39600
  • Number of Logic Blocks (LABs)
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm