  • ELXZ630ELL821MK40S
ELXZ630ELL821MK40S
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ630ELL821MK40S
HK JDW NO:
856-ELXZ630ELL821MK40S
Description:
Cap Aluminum Lytic 820uF 63V 20%( 12.5 X 40mm) Radial 5mm 2560mA 7000h 105C Automotive Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ630ELL821MK40S
    Radial, Can
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2004
  • Series
    LXZ
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.56A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    42mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.536A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.56A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm