  • ELXY100ELL102MJ20S
ELXY100ELL102MJ20S
advertisement
Manufacturer No:
ELXY100ELL102MJ20S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXY100ELL102MJ20S
Package:
Radial, Can
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELXY100ELL102MJ20S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    LXY
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.04A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    62mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    624mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.04A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm