  • ELXS501VSN221MA35S
ELXS501VSN221MA35S
advertisement
Manufacturer No:
ELXS501VSN221MA35S
HK JDW NO:
856-ELXS501VSN221MA35S
Description:
LXS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.23A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 205
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ELXS501VSN221MA35S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    LXS
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.23A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.23A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7589A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm