  • EGXF351ELL680MK40S
EGXF351ELL680MK40S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF351ELL680MK40S
HK JDW NO:
856-EGXF351ELL680MK40S
Description:
GXF 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 129
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGXF351ELL680MK40S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    507.5mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm