  • EKMH181VSN222MA50W
EKMH181VSN222MA50W
advertisement
Manufacturer No:
EKMH181VSN222MA50W
HK JDW NO:
856-EKMH181VSN222MA50W
Description:
KMH 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.6A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH181VSN222MA50W
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    180V
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    113mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.4A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm