  • EGPA500ELL471MK20S
EGPA500ELL471MK20S
advertisement
Manufacturer No:
EGPA500ELL471MK20S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGPA500ELL471MK20S
Package:
Radial, Can
Description:
GPA 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5748
Step5Bar-code shipping tag
EGPA500ELL471MK20S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    GPA
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm