  • EEE-FPC151XAP
EEE-FPC151XAP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FPC151XAP
HK JDW NO:
590-EEE-FPC151XAP
Datasheet:
EEE-FPC151XAP
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FPC151XAP
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Series
    FP
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    150μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.024mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm