  • EEE-FK1V151GP
EEE-FK1V151GP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1V151GP
HK JDW NO:
590-EEE-FK1V151GP
Datasheet:
EEE-FK1V151GP
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1V151GP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    600mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    450mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10mm
  • Width
    8.3mm