  • EEE-FK1K471AM
EEE-FK1K471AM
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1K471AM
HK JDW NO:
590-EEE-FK1K471AM
Datasheet:
EEE-FK1K471AM
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 80V SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1K471AM
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    153mOhm
  • Size Code
    7575
  • Voltage
    80V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.376mA
  • Ripple Current
    917mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    153mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    687.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    917mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    21mm
  • Width
    19mm