  • ECA-1VM221
ECA-1VM221
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1VM221
HK JDW NO:
590-ECA-1VM221
Datasheet:
ECA-1VM221
Description:
M 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 48455
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1VM221
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    350mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    350mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    595mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    350mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%