  • EEE-1EA101XP
EEE-1EA101XP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-1EA101XP
HK JDW NO:
590-EEE-1EA101XP
Datasheet:
EEE-1EA101XP
Purchasing and Inquiry
EEE-1EA101XP Overview
With a full charge, the ripple current is 243.1mA @ 10kHz.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 143mA @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 0.303 7.70mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 25V.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~85°C.
EEE-1EA101XP Features
the ripple current is 243.1mA @ 10kHz.
the ripple current is 143mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~85°C
EEE-1EA101XP Applications
  • Computer
  • Standard and switched mode power supplies
  • Frequency converters
  • Industrial systems
  • Telecommunication
  • Power supplies
  • Smoothing and filtering applications
  • Computer motherboards
  • Energy storage in pulse systems
  • Uninterruptible power supplies
Step5Bar-code shipping tag
EEE-1EA101XP
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    2626
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    143mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    143mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    243.1mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    143mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm