  • ECA-1CM102B
ECA-1CM102B
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1CM102B
HK JDW NO:
590-ECA-1CM102B
Datasheet:
ECA-1CM102B
Description:
M 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 680mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6311
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1CM102B
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    680mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    680mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.156A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm