  • BD87A29FVM-TR
BD87A29FVM-TR
advertisement
Manufacturer No:
BD87A29FVM-TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD87A29FVM-TR
Package:
8-VSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)
Datasheet:
Description:
5V 8 Terminals 8-Pin BD87A Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 10V
Quantity:
In Stock : 2354
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BD87A29FVM-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    BD87A
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    8
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Nominal Supply Current
    5μA
  • Max Supply Current
    14μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.886V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.974V
  • Height
    750μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    2.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Watchdog Circuit
  • Additional Feature
    DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 2.9V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    470mW