  • AVE107M25E16T-F
AVE107M25E16T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVE107M25E16T-F
HK JDW NO:
192-AVE107M25E16T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AVE107M25E16T-F
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AVE107M25E16T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.331Lx0.331W 8.40mmx8.40mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    AVE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.3mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    3.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.32Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    25μA
  • Ripple Current
    155mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    155mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    217mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Ripple Current (AC)
    155mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Width
    8.4mm