  • AVE107M04D16T-F
AVE107M04D16T-F
advertisement
Manufacturer No:
AVE107M04D16T-F
HK JDW NO:
192-AVE107M04D16T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AVE107M04D16T-F
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 100uF 4V 85C Case 6.3 x 5.3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AVE107M04D16T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    AVE
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.96Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    110mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    110mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    137.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.42 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    7.4mm