  • AT-1620-TWT-12V-R
AT-1620-TWT-12V-R
advertisement
Manufacturer No:
AT-1620-TWT-12V-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
HK JDW NO:
622-AT-1620-TWT-12V-R
Package:
Datasheet:
AT-1620-TWT-12V-R
Description:
AUDIO MAGNETIC XDCR 9-15V TH
Step5Bar-code shipping tag
AT-1620-TWT-12V-R
    Select All
  • Technology
    Magnetic
  • Depth
    14mm
  • Current Rating
    40mA
  • Frequency
    2.048kHz
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    9V
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Operating Mode
    Single Tone
  • Max Supply Current
    40mA
  • Input Type
    Peak-Peak Signal
  • Current - Supply
    40mA
  • Voltage Range
    9V~15V
  • Sensing Method
    Magnetic
  • Self Resonant Frequency
    2.04kHz
  • Max Supply Voltage (DC)
    15V
  • Washable
    Yes
  • Port Location
    Top
  • Min Supply Voltage (DC)
    9V
  • Sound Pressure Level (SPL)
    85dB @ 12V, 10cm
  • Driver Circuitry
    Transducer, Externally Driven
  • Nominal Supply Voltage (DC)
    12V
  • Diameter
    16mm
  • Height
    14.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.559 14.20mm
  • Width
    14mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    Washable
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    5g
  • Shape
    Round
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Rated
    12V