  • ARV22N24
ARV22N24
advertisement
Manufacturer No:
ARV22N24
HK JDW NO:
590-ARV22N24
Package:
Module, Pin Contacts
Datasheet:
ARV22N24
Purchasing and Inquiry
ARV22N24 Overview
As a result of the use of the Bulk package, the performance of this RF Switch is optimized.This RF Switch should operate at a temperature of -55°C~85°C when operating.The high power RF switch operation is carried out by 6 pins.This RF switching belongs to the ARV family and is known as a RF switching.The RF switch ic type is General Purpose.
ARV22N24 Features
Bulk package
6 pins
General Purpose RF Type
ARV22N24 Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works ARV22N24 RF Switches applications.
  • Digital transceiver front end switch
  • Mobile devices
  • Cellular/PCS Base Stations
  • General-purpose RF switching
  • WCDMA diversity applications
  • Smart metering
  • LTE diversity applications
  • IF switching
Step5Bar-code shipping tag
ARV22N24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ARV22N24.
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module, Pin Contacts
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    18GHz
  • Body Length or Diameter
    15.9mm
  • Body Breadth
    15.9 mm
  • Physical Dimension
    15.9mm x 15.9mm x 11.2mm
  • Circuit
    SPDT
  • Termination Type
    SOLDER
  • Test Frequency
    18GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Electrical Life
    300000 Cycle(s)
  • Topology
    Reflective
  • Relay Type
    RF COAXIAL RELAY
  • Coil Resistance
    822.9Ohm
  • Operate Time
    15 ms
  • Release Time
    15 ms
  • Coil Power
    700mW
  • Frequency Range
    DC~18GHz
  • Relay Action
    LATCHED
  • Insertion Loss
    0.7dB (max)
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Isolation
    40dB (min)
  • VSWR
    1.7
  • RF Type
    General Purpose
  • Input Power-Max (CW)
    30W
  • Coil Current(DC)-Max
    0.029A
  • Test Voltage
    500V
  • Switching Time
    30 ms
  • Body Height
    11.2mm