  • ARD12012
ARD12012
advertisement
Manufacturer No:
ARD12012
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ARD12012
Package:
Module, Pin Contacts
Datasheet:
ARD12012
Purchasing and Inquiry
ARD12012 Overview
ARD12012 Features
Bulk package
General Purpose RF Type
ARD12012 Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works ARD12012 RF Switches applications.
  • Tablets
  • Antenna diversity switching
  • Tuner modules
  • Cellular/PCS Base Stations
  • General-purpose RF switching
  • LTE diversity applications
  • WCDMA diversity applications
  • Mobile devices
  • Smart metering
  • Dual-band applications
Step5Bar-code shipping tag
ARD12012
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ARD12012.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Relay Action
    LATCHED
  • Insertion Loss
    0.5dB (max)
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Isolation
    60dB (min)
  • VSWR
    1.5
  • Insertion Loss (dB)
    0.5 dB
  • RF Type
    General Purpose
  • Coil Current(DC)-Max
    0.063A
  • Switching Time
    15 ms
  • Body Height
    39mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Module, Pin Contacts
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Frequency
    18GHz
  • Body Length or Diameter
    34mm
  • Circuit
    SPDT
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Test Frequency
    18GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Electrical Life
    5000000 Cycle(s)
  • Topology
    Reflective
  • Relay Type
    RF COAXIAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    0.1A
  • Coil Resistance
    190Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .1A@30VAC
  • Operate Time
    15 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .1A@30VDC
  • Coil Power
    750mW
  • Frequency Range
    DC~18GHz
  • Contact Voltage(AC)-Max
    30V