  • ARV10A12
ARV10A12
advertisement
Manufacturer No:
ARV10A12
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ARV10A12
Package:
Module, SMA Connectors
Datasheet:
ARV10A12
Purchasing and Inquiry
ARV10A12 Overview
ARV10A12 Features
Bulk package
General Purpose RF Type
ARV10A12 Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works ARV10A12 RF Switches applications.
  • ISM
  • General-purpose RF switching
  • Wireless communications
  • Tuner modules
  • Antenna diversity switching
  • Cellular infrastructures
  • Smart metering
  • LTE diversity applications
  • Digital transceiver front end switch
  • Wireless Local Loop
Step5Bar-code shipping tag
ARV10A12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ARV10A12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Package / Case
    Module, SMA Connectors
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    ARV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMA
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    8GHz
  • Circuit
    SPDT
  • Test Frequency
    8GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Topology
    Reflective
  • Relay Type
    RF COAXIAL RELAY
  • Coil Resistance
    205.7Ohm
  • Frequency Range
    DC~8GHz
  • Insertion Loss
    0.3dB (max)
  • Coil Voltage (DC)
    12V