  • APA1000-PQG208M
APA1000-PQG208M
advertisement
Manufacturer No:
APA1000-PQG208M
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APA1000-PQG208M
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
APA1000-PQG208M
Description:
2.5V V FPGAs ProASICPLUS Series 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
APA1000-PQG208M Overview
A 208-BFQFP package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. There are 158 I/Os for better data transfer. An electrical supply voltage of 2.5V powers it. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 2.3V~2.7V . It is a type of FPGA that belongs to the ProASICPLUS series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -55°C~125°C TC while the machine is operating. There are 158 outputs incorporated in this device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 208 terminations on each end. This device is equipped with 202752 RAM bits in terms of its RAM si202752e. For related parts, use its base part number APA1000. There is a maximum RAM si24.8kBe of 24.8kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. In this case, there are 208 pins on the board. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 2.5V. Fpga electronics operates from a 2.52.5/3.3V power supply. The basic building block of this system consists of 1000000 gates. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 56320 registers. Using this FPGA, you can get speeds up to 180MHz.
APA1000-PQG208M Features
158 I/Os
Up to 202752 RAM bits
208 LABs/CLBs
56320 registers
APA1000-PQG208M Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APA1000-PQG208M FPGAs applications.
  • Military Temperature
  • Defense Applications
  • Aircraft navigation
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Server Applications
  • Integrating multiple SPLDs
  • Digital signal processing
  • Filtering and communication encoding
  • Image processing
  • Artificial intelligence (AI)
Step5Bar-code shipping tag
APA1000-PQG208M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    ProASICPLUS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A001.A.2.C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    APA1000
  • Number of Outputs
    158
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.52.5/3.3V
  • Number of I/O
    158
  • RAM Size
    24.8kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    202752
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    180MHz
  • Number of Registers
    56320
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm