XC6VLX195T-3FFG784C
XC6VLX195T-3FFG784C
903-XC6VLX195T-3FFG784C
784-BBGA, FCBGA
1V V FPGAs Virtex?-6 LXT Series 784-BBGA, FCBGA 1mm mm 784
In Stock : 999
Purchasing and Inquiry
XC6VLX195T-3FFG784C Overview
In the package 784-BBGA, FCBGA, this product is provided. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. A total of 400 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. There are 199680 logic elements/cells to form a fundamental building block. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. Powered by a 0.95V~1.05V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. As part of the Virtex?-6 LXT series of FPGAs, it is a type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. This device is equipped with 400 separate outputs, which makes it a very versatile device. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, it has 784 terminations on each end. There are 12681216 RAM bits that are available with this device. Its base part number XC6VLX195T can be used to find parts that are related to it. The RAM si1.5MBe of this FPGA module reaches 1.5MB to ensure normal operation of the program. This cable has 784 pins and is designed to connect to a computer. The FPGA is built as an array of 15600 latches or CLBs. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. The 1V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. Power is provided by a 11.2/2.5V battery that is included with the device. Typically, it uses a crystal oscillating at 1412MHz in order to operate.