  • AGL600V5-CSG281I
AGL600V5-CSG281I
advertisement
Manufacturer No:
AGL600V5-CSG281I
HK JDW NO:
523-AGL600V5-CSG281I
Package:
281-TFBGA, CSBGA
Datasheet:
AGL600V5-CSG281I
Description:
1.5V V FPGAs IGLOO Series 281-TFBGA, CSBGA 30μA mA 0.5mm mm 281
Purchasing and Inquiry
AGL600V5-CSG281I Overview
As part of the 281-TFBGA, CSBGA package, it is included. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. 215 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block is made up of 13824 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The IGLOO Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C TA. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. 281 terminations are present in total. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 110592 bfpga electronics s of RAM. Its base part number AGL600 can be used to find parts that are related to it. There is a maximum RAM si13.5kBe of 13.5kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. The device has 281 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. There are 600000 gates in its basic building block. As fast as 250MHz can be reached with this FPGA. During operation, it uses 30μA of supply current.
AGL600V5-CSG281I Features
215 I/Os
Up to 110592 RAM bits
281 LABs/CLBs
AGL600V5-CSG281I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AGL600V5-CSG281I FPGAs applications.
  • Aircraft navigation
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Space Applications
  • High Performance Computing
  • Security systems
  • Automotive
  • Solar Energy
  • ASIC prototyping
  • Data Mining
  • Embedded Vision
Step5Bar-code shipping tag
AGL600V5-CSG281I
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    281-TFBGA, CSBGA
  • Number of Pins
    281
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2016
  • Series
    IGLOO
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    281
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AGL600
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Operating Supply Current
    30μA
  • Number of I/O
    215
  • RAM Size
    13.5kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    13824
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    250MHz
  • Height
    710μm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm