  • AD5232BRUZ50-REEL7
AD5232BRUZ50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5232BRUZ50-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5232BRUZ50-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
16 Terminations 2.5V 16 Pin AD5232 Digital Potentiometers SPI 256 Positions
Step5Bar-code shipping tag
AD5232BRUZ50-REEL7
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -40% +20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5232
  • Pin Count
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    500 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Length
    5mm