  • MCP4231T-104E/ST
MCP4231T-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231T-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4231T-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4231T-104E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231T-104E/ST Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 128 positions in pentometer.A termination of 14 is intended.The following programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.In the digi devices, 14 pins can be seen.You should mount in the way of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.100kOhm can limit the flow.Family MCP4231 includes pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.14 pins are available on this potentiameter.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MCP4231T-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231T-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231T-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Speakers
  • Wheatstone bridges
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Analogue circuit
  • Power meter
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231T-104E/ST
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm