  • MCP4142T-103E/SN
MCP4142T-103E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4142T-103E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4142T-103E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4142T-103E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4142 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4142T-103E/SN Overview
A package containing it contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.There are 128 positions in pentometer.A termination of 8 is intended.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices displays 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.Flow can be restricted using 10kOhm.MCP4142 family member.The mount is Surface Mount.potentiameter with 8 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.
MCP4142T-103E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4142T-103E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4142T-103E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Programmable low pass filter
  • Speakers
  • Modern office equipment
  • Gas detection circuit
  • Sensor auto referencing circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Power supply
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
MCP4142T-103E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4142
  • Pin Count
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V