  • MCP4362-503E/ST
MCP4362-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4362-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4362-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4362-503E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4362 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4362-503E/ST Overview
It is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.Positions 256 make up this pentometer.It is designed 14 terminations.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.In the digi devices, there are 14 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Pentometer belongs to the family MCP4362.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 14 pins.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.3/5V is the voltage it can deliver.Digital Potentiometers family pentometer are used.
MCP4362-503E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4362-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4362-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Bias adjustment circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Power calibration
  • Power meter
  • Gas detection circuit
  • Healthcare Products
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Optic fiber network
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
MCP4362-503E/ST
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4362
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm