  • AD5116BCPZ10-RL7
AD5116BCPZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5116BCPZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5116BCPZ10-RL7
Package:
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5116BCPZ10-RL7
Description:
8 Terminations 5V 8 Pin AD5116 Digital Potentiometers Pushbutton 64 Positions
Quantity:
In Stock : 8967
Step5Bar-code shipping tag
AD5116BCPZ10-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5116
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Pushbutton
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    750μA
  • Nominal Supply Current
    750nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    750μA
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4MHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Length
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.65mm