  • AD5242BRU10-REEL7
AD5242BRU10-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5242BRU10-REEL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5242BRU10-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5242BRU10-REEL7
Description:
Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5242BRU10-REEL7 Overview
The file is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.Volatile starts the process of storing this pentometer.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts to the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~105°C.The flow can be limited by 10kOhm.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
AD5242BRU10-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
AD5242BRU10-REEL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5242BRU10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Adjust VCOM settings
  • Gas detection circuit
  • LEDs
  • Optic fiber network
  • Audio Volume control
  • Programmable I to V converter
  • Voltage resistance conversion
  • Modern office equipment
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
AD5242BRU10-REEL7
    Select All
  • Tolerance
    ±30%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Temperature Coefficient (Typ)
    30ppm/°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C