  • AD5231BRUZ10-REEL7
AD5231BRUZ10-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5231BRUZ10-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5231BRUZ10-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
16 Terminations3V 16 Pin AD5231 Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5231BRUZ10-REEL7 Overview
A package containing 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 1024 taps that protect against overcurrent.The terminations are 16.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.The digi devices displays 16 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage is available from the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.AD5231 family member.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 16 pins.Cascade Pin can be found using this digital variable resistor.It is capable of delivering voltage at +-2.5/3/5V.If the supply current is operated in the range of 2.7μA or higher, it will provide its performance.Max supply current 2.7μA is possible.Quiescent current is consumed at 2.7μA.Data transfers are limited to 370 kHz bandwidth.The maximum dual supply voltage for this pentometer should be 2.75V.Up to 2.25V, dual supply voltage ensures stable power.
AD5231BRUZ10-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Quiescent Current at 2.7μA
AD5231BRUZ10-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5231BRUZ10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Adjustable current control
  • Medical equipment
  • Joysticks
  • Cell phone
  • Gas detection circuit
  • PC
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage control
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
AD5231BRUZ10-REEL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -40% +20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5231
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    +-2.5/3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    2.7μA
  • Nominal Supply Current
    2.7μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.37 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    370 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    600ppm/°C
  • Length
    5mm