  • X9315TMI-2.7
X9315TMI-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9315TMI-2.7
HK JDW NO:
668-X9315TMI-2.7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9315TMI-2.7
Description:
X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9315TMI-2.7 Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.Tube package provides access to it.In this pentometer, there are 32 taps to prevent overcurrent.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.Flow can be restricted using 100kOhm.The X9315 family contains pentometer.
X9315TMI-2.7 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9315TMI-2.7 Applications
  • Bias adjustment circuits
  • Industrial control
  • Speakers
  • Automatic gain control
  • Programmable voltage regulator
  • Healthcare Products
  • Testing equipment
  • Communication device
  • Stereo
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9315TMI-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9315
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C