  • X9420WV14IZT1
X9420WV14IZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9420WV14IZT1
HK JDW NO:
391-X9420WV14IZT1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9420WV14IZT1
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Digital PotentiometersSPI, Serial64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9420WV14IZT1 Overview
A package containing it contains TSSOP.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel package.The number of positions is 64.The terminations are set at 14.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices shows the 14 pins.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has a total of 14 pins.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, the potentiometer conducts.5V is the voltage it can deliver.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.Digital Potentiometers family pentometer are used.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.The minimum supply voltage is 4.5V, so it can work with any voltage.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 400μA.
X9420WV14IZT1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9420WV14IZT1 Applications
  • Power calibration
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable low pass filter
  • Matching Linear Impedance
  • Automatic gain control
  • Automatic detection of equipment
  • Speakers
  • Gas detection circuit
  • Healthcare Products
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9420WV14IZT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm