  • MCP4231T-103E/SL
MCP4231T-103E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231T-103E/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4231T-103E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4231T-103E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231T-103E/SL Overview
Package 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.In total, pentometer has 128 positions.The terminations are set at 14.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.In the digi devices, 14 pins can be seen.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.The MCP4231 family contains pentometer.Mounted by Surface Mount.14 pins are available on this potentiameter.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.
MCP4231T-103E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231T-103E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231T-103E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable current control
  • Optic fiber network
  • Power meter
  • Household appliances
  • Bias adjustment circuits
  • Used as variable resistor
  • Industrial control
  • Wheatstone bridges
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231T-103E/SL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4231
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm