  • AD5203AR100
AD5203AR100
advertisement
Manufacturer No:
AD5203AR100
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5203AR100
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD5203AR100
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5203AR100 Overview
There are 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages in this package.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.There are 64 positions in pentometer.This termination is designed for 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 100000Ohm.Performance is delivered by 3V power.A 24 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.Here are some additional features of this digital potentiometer: REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMSThe digipot can operate with a maximum tolerance of 30%.
AD5203AR100 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5203AR100 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5203AR100 Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Voltage resistance conversion
  • Industrial control
  • Automated caliberation
  • Healthcare Products
  • Industrial control circuits
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Stereo
  • Low power system
  • Joysticks
Step5Bar-code shipping tag
AD5203AR100
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    700ppm/°C
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm