  • MCP4011-502E/SN
MCP4011-502E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4011-502E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4011-502E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4011-502E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4011 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4011-502E/SN Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.In total, pentometer has 64 positions.There are 8 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 5000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices show 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 5kOhm.The MCP4011 family contains pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.A 1 element is contained in digital analogic.
MCP4011-502E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4011-502E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4011-502E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Power supply
  • Used as voltage divider
  • Healthcare Products
  • Optic fiber network
  • Programmable I to V converter
  • Stereo
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage resistance conversion
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4011-502E/SN
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.55mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.99mm