  • A2F500M3G-FG256
A2F500M3G-FG256
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-FG256
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-FG256
Package:
256-LBGA
Datasheet:
A2F500M3G-FG256
Description:
0°C~85°C TJ 256 Pin A2F500M3G System On Chip SmartFusion® Series MCU - 25, FPGA - 66 I/O Min 1.425V V Max 1.575V V
Quantity:
In Stock : 9803
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-FG256
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Supplier Device Package
    256-FPBGA (17x17)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    MCU - 25, FPGA - 66
  • Speed
    80MHz
  • Connectivity
    ARM
  • Number of Gates
    500000
  • Max Frequency
    100MHz