  • XC7Z100-L2FFG1156I
XC7Z100-L2FFG1156I
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z100-L2FFG1156I
HK JDW NO:
903-XC7Z100-L2FFG1156I
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
-40°C~100°C TJ 1156 Pin System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V Min 950mV VMax 1.05V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).Manufacturer assigns package 1156-BBGA, FCBGA to this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.It is part of the Zynq?-7000 series of system on a chips.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.This SoC security combines Kintex?-7 FPGA, 444K Logic Cells and that is something to note.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part has a total of 130 I/Os.Ideally, a power supply with a voltage of 1V should be used.A frequency of 800MHz is used by the wireless SoC to operate.In terms of core architecture, the SoC meaning relies on ARM.Additionally, this SoC processor features PL BLOCK OPERATES IN 0.97V TO 1.03V SUPPLY.In this computer SoC, there are 1156 pins.The maximum supply voltage is rated as 1.05V.It is powered by at least 950mV.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Core Architecture: ARM
PL BLOCK OPERATES IN 0.97V TO 1.03V SUPPLY
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z100-L2FFG1156I System On Chip (SoC) applications.
  • Flow Sensors
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Vending machines
  • ARM support modules
  • POS Terminals
  • Mobile market
  • POS Terminals
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Deep learning hardware
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z100-L2FFG1156I
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1156
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Zynq®-7000
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    800MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.05V
  • Min Supply Voltage
    950mV
  • Number of I/O
    130
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA
  • Propagation Delay
    120 ps
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Turn On Delay Time
    120 ps
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • RAM (words)
  • Primary Attributes
    Kintex™-7 FPGA, 444K Logic Cells
  • Number of Registers
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • Height Seated (Max)
    3.1mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm