  • A2F060M3E-1FGG256I
A2F060M3E-1FGG256I
advertisement
Manufacturer No:
A2F060M3E-1FGG256I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A2F060M3E-1FGG256I
Package:
256-LBGA
Description:
256 Terminations-40°C~100°C TJ 256 Pin A2F060M3E System On ChipSmartFusion? Series MCU - 26, FPGA - 66 I/O1.5V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor ARM? Cortex?-M3 is used to build this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 256-LBGA.With 16KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.SmartFusion? is the series number of this system on chip SoC.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.As one of the most important things to note is that this SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 60K Gates, 1536D-Flip-Flops together.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part has a total of MCU - 26, FPGA - 66 I/Os.Ideally, a power supply with a voltage of 1.5V should be used.In the SoCs wireless, high voltages above 1.575V are considered dangerous and should not be used.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 1.425V.FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured to serve different design needs.system on a chip benefits from 256 terminations.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.There are 66 outputs available on this SoC.There is a flash of 128KB on it.You can get system on chips with similar specs and purposes by searching A2F060M3E.wireless SoCs operate at 100MHz.Based on the core architecture of ARM, the SoC meaning has a high level of performance.256 pins are present on this computer SoC.
ARM? Cortex?-M3 processor.
16KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
128KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F060M3E-1FGG256I System On Chip (SoC) applications.
  • Measurement testers
  • Wireless sensor networks
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Deep learning hardware
  • Keyboard
  • Networked sensors
  • Mobile market
  • Automated sorting equipment
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Networked sensors
Step5Bar-code shipping tag
A2F060M3E-1FGG256I
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    SmartFusion®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A2F060M3E
  • Number of Outputs
    66
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    MCU - 26, FPGA - 66
  • RAM Size
    16KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Organization
    1536 CLBS, 60000 GATES
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Primary Attributes
    ProASIC®3 FPGA, 60K Gates, 1536D-Flip-Flops
  • Number of Equivalent Gates
    60000
  • Flash Size
    128KB
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm