  • XC7Z030-1FBG676C
XC7Z030-1FBG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z030-1FBG676C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7Z030-1FBG676C
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7Z030-1FBG676C
Description:
676 Terminations0°C~85°C TJ 676 Pin XC7Z030 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is used to build this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 676-BBGA, FCBGA.A SoC chip with 256KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The Zynq?-7000 series contains this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of 0°C~85°C TJ on a regular basis.It is important to note that this SoC security combines Kintex?-7 FPGA, 125K Logic Cells.It comes in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 130 I/Os in total.It is recommended to use a 1V power supply.In the SoCs wireless, high voltages above 1.05V are considered dangerous and should not be used.In total, there are 676 terminations, which makes system on a chip possible.XC7Z030 can help you find system on chips with similar specs and purposes.In this wireless SoC, the frequency is set to 667MHz.In order to operate the SoC meaning, it must be based on the core architecture of ARM.The computer SoC is the 676-pin version.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z030-1FBG676C System On Chip (SoC) applications.
  • AC drive control module
  • Industrial AC-DC
  • Industrial automation devices
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Medical Pressure
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Robotics
  • Defense
  • AC-input BLDC motor drive
  • Cyberphysical system-on-chip
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z030-1FBG676C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Zynq®-7000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    667MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC7Z030
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    130
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • Speed Grade
    -1
  • RAM (words)
    256000
  • Primary Attributes
    Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    27mm