  • XC7Z020-1CLG400I
XC7Z020-1CLG400I
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z020-1CLG400I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7Z020-1CLG400I
Package:
400-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC7Z020-1CLG400I
Description:
400 Terminations-40°C~100°C TJ 400 Pin XC7Z020 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Quantity:
In Stock : 500
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).Its package is 400-LFBGA, CSPBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is part of the Zynq?-7000 series of system on a chips.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines Artix?-7 FPGA, 85K Logic Cells.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.Total I/Os on this SoC part are 130.Use a power supply with a voltage of 1V if possible.In the SoCs wireless, voltages above 1.05V are considered unsafe.A system on a chip benefits from having 400 terminations.XC7Z020 can help you find system on chips with similar specs and purposes.wireless SoCs operate at 667MHz.It uses ARM as its core architecture.There is a 400-pin version of this computer SoC available.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z020-1CLG400I System On Chip (SoC) applications.
  • Medical
  • Medical
  • POS Terminals
  • AC-input BLDC motor drive
  • ARM support modules
  • Robotics
  • Medical Pressure
  • Smartphone accessories
  • High-end PLC
  • Central alarm system
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z020-1CLG400I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    400-LFBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    400
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Zynq®-7000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    400
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    667MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC7Z020
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    130
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • Speed Grade
    -1
  • RAM (words)
    256000
  • Primary Attributes
    Artix™-7 FPGA, 85K Logic Cells
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    17mm