  • XC7Z030-1FBG484I
XC7Z030-1FBG484I
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z030-1FBG484I
HK JDW NO:
903-XC7Z030-1FBG484I
Package:
484-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7Z030-1FBG484I
Description:
484 Terminations-40°C~100°C TJ 484 Pin XC7Z030 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC has been developed.Package 484-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.In the Zynq?-7000 series, this system on chip SoC is included.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines Kintex?-7 FPGA, 125K Logic Cells.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are 130.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1V.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 1.05V.As a result, there are 484 terminations in total, which does really benefit system on a chip.You can get system on chips with similar specs and purposes by searching XC7Z030.wireless SoCs operate at 667MHz.In this SoC meaning, ARM serves as the core architecture.The computer SoC has a pin count of 484.
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z030-1FBG484I System On Chip (SoC) applications.
  • Video Imaging
  • Vending machines
  • Samsung galaxy gear
  • Digital Signal Processing
  • Medical Pressure
  • Central alarm system
  • RISC-V
  • Networked Media Encode/Decode
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Mobile computing
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z030-1FBG484I
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Speed Grade
    -1
  • Primary Attributes
    Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    484-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    667MHz
  • Base Part Number
    XC7Z030
  • Operating Supply Voltage
    1V