  • A2F060M3E-1FGG256
A2F060M3E-1FGG256
advertisement
Manufacturer No:
A2F060M3E-1FGG256
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-A2F060M3E-1FGG256
Package:
256-LBGA
Datasheet:
A2F060M3E-1FGG256
Description:
0°C~85°C TJ 256 Pin A2F060M3E System On Chip SmartFusion® Series MCU - 26, FPGA - 66 I/O Min 1.425V V Max 1.575V V
Quantity:
In Stock : 8503
Step5Bar-code shipping tag
A2F060M3E-1FGG256
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Supplier Device Package
    256-FPBGA (17x17)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SmartFusion®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    A2F060M3E
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Number of I/O
    MCU - 26, FPGA - 66
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    16KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Core Architecture
    ARM
  • Max Frequency
    100MHz