  • 5SGXMA5H2F35I3N
5SGXMA5H2F35I3N
advertisement
Manufacturer No:
5SGXMA5H2F35I3N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5SGXMA5H2F35I3N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5SGXMA5H2F35I3N
Description:
3.6mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5SGXMA5H2F35I3N Overview
A 1152-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 552 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block is made up of 490000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 0.85V volts is required. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.82V~0.88V. This is a type of FPGA that is part of the Stratix? V GX series of FPGAs. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. In this device, 552 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. The RAM bits that this device offer is 46080000. You can find related parts by using the part number 5SGXMA5, which is its base part number. 185000 LABs and CLBs are built into this FPGA. This is a battery operated device that operates on 0.851.52.52.5/31.2/3V.
5SGXMA5H2F35I3N Features
552 I/Os
Up to 46080000 RAM bits
5SGXMA5H2F35I3N Applications
There are a lot of Intel 5SGXMA5H2F35I3N FPGAs applications.
  • Embedded Vision
  • Radar and Sensors
  • Automotive Applications
  • Device controllers
  • Automotive driver's assistance
  • Medical Applications
  • Electronic Warfare
  • Distributed Monetary Systems
  • Software-defined radios
  • Video & Image Processing
Step5Bar-code shipping tag
5SGXMA5H2F35I3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix® V GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.82V~0.88V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.85V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5SGXMA5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    552
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.851.52.52.5/31.2/3V
  • Number of I/O
    552
  • Number of Inputs
  • Organization
    18500 CLBS
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    490000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    185000
  • Height Seated (Max)
    3.6mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm