  • 5AGXMA7G4F35C5N
5AGXMA7G4F35C5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA7G4F35C5N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXMA7G4F35C5N
Package:
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
5AGXMA7G4F35C5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXMA7G4F35C5N Overview
There is a 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package that includes this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block contains 242000 logic elements or cells. 1.1V volts power it. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.07V~1.13V. There are many types of FPGAs in the Arria V GX series, this is one of them. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In this device, there are 544 outputs that can be used. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. This device has 15470592 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. You can find related parts by using the part number 5AGXMA7, which is its base part number. A total of 11460 LABs/CLBs make up this FPGA array. There is a 1.11.2/3.32.5V power supply that is required to operate it. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 622MHz in order to do its work.
5AGXMA7G4F35C5N Features
544 I/Os
Up to 15470592 RAM bits
5AGXMA7G4F35C5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMA7G4F35C5N FPGAs applications.
  • Automotive
  • Telecommunication
  • Software-defined radios
  • Computer hardware emulation
  • Cryptography
  • Distributed Monetary Systems
  • Digital signal processing
  • ADAS
  • Secure Communication
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA7G4F35C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXMA7
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    544
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    242000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    11460
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm