  • 5AGXMA1D4F31I5N
5AGXMA1D4F31I5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA1D4F31I5N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXMA1D4F31I5N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5AGXMA1D4F31I5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXMA1D4F31I5N Overview
A 896-BBGA, FCBGA package is provided with this component. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. Its 416 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block consists of 75000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.1V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.07V~1.13V . As part of the Arria V GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In this device, 416 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. There are a total of 896 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 8666112. In order to find related parts, you can use its base part number 5AGXMA1. 3537 LABs and CLBs are built into this FPGA. This is a battery operated device that operates on 1.11.2/3.32.5V. Usually, fpga semiconductor uses a 622MHz crystal.
5AGXMA1D4F31I5N Features
416 I/Os
Up to 8666112 RAM bits
5AGXMA1D4F31I5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMA1D4F31I5N FPGAs applications.
  • Filtering and communication encoding
  • Enterprise networking
  • Wired Communications
  • Aerospace and Defense
  • Telecommunication
  • Space Applications
  • OpenCL
  • Data Center
  • Automotive Applications
  • Medical imaging
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA1D4F31I5N
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXMA1
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    416
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    416
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    75000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    3537
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ