  • 562R10TSQ68PL
562R10TSQ68PL
advertisement
Manufacturer No:
562R10TSQ68PL
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-562R10TSQ68PL
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
562R10TSQ68PL
Description:
Cera-Mite 562R 68pF Ceramic Capacitor ±10% X5F 0.252Dia 6.40mm -55°C~105°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
562R10TSQ68PL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    Cera-Mite 562R
  • Size / Dimension
    0.252Dia 6.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5F
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    68pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Pitch
    6.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    6.4008mm
  • Lead Spacing
    0.252 6.40mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5F
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    2516
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2 %
  • Height Seated (Max)
    0.377 9.58mm
  • Length
    6.4mm
  • Width
    4mm